Free Economy Institute
info@freeeconomy.institute
March 23, 2024
Державні школи дорожчі за приватні (якщо зняти рожеві окуляри)
Author Михаил Чернышев

Вважається, що навчання в приватних школах коштує дорого і тому недоступне для більшості населення. У той час як навчання в державних школах нібито є безкоштовним, тому доступне всім.

Чи відповідає такий погляд на приватні та державні школи дійсності? Ні, не відповідає. І ось чому.

Навчання в державних школах не є безкоштовним. Усі, хто працює в державній школі (адміністрація, вчителі, технічний персонал), отримують зарплату. У школи є витрати на купівлю та поточне обслуговування різного обладнання та матеріалів. Школа користується великою кількістю різноманітних послуг зовнішніх компаній та організацій, які забезпечують школу опаленням, газом, електроенергією, водою, каналізацією, вивезенням відходів, транспортом, продуктами харчування. Ці компанії та організації теж працюють не безкоштовно. Усе перераховане коштує грошей і визначає собівартість навчання в державній школі. Тобто навчання в державній школі не безкоштовне. За все це хтось платить. Але хто платить?

За навчання в державній школі платять батьки школярів. Платять через оподаткування - примусовий збір із них грошей державою. 

Але якщо навчання в державних школах є платним, виникає природне запитання: у яких школах для батьків навчання їхніх дітей коштує дешевше - у державних чи приватних?

Чим визначається вартість навчання в приватних школах? Вартість навчання в приватних школах визначається законом попиту та пропозиції. Іншими словами, ціни на навчання в приватних школах завжди такі, які готові оплачувати батьки учнів. Тобто такі, які споживачами шкільної освіти (батьками школярів) сприймаються справедливими та адекватними. Чи можуть ціни в державних школах бути нижчими за ті, які ми спостерігаємо сьогодні? Так, можуть.

Виходячи з того ж закону попиту і пропозиції, коли держава перестане втручатися в систему шкільної освіти, витрати приватних шкіл знизяться, кількість шкіл зросте. У результаті конкуренції та зниження витрат ціни значно знизяться, і приватна шкільна освіта стане доступною всім. Батьки зможуть обирати школи, виходячи зі своїх уподобань, враховуючи як вартість навчання, так і інші специфічні особливості шкіл. Точно так само, як зараз люди мають можливість обирати своїм дітям їжу та одяг, враховуючи власні уподобання.

Чим визначається вартість навчання, яку батьки непрямим чином змушені платити за навчання своїх дітей у державних школах? Вона визначається виключно апетитами держави (в особі політиків і чиновників). А апетити в держави великі. У тому сенсі, що держава постійно прагне збільшувати обсяги податків, що збираються з людей. З місяця в місяць, з року в рік. Тож вартість навчання в державних школах постійно зростає і знижуватися ніколи не буде.

При цьому важливо так само розуміти, що постійне збільшення суми зібраних із батьків податків, тобто збільшення вартості навчання в державних школах, не передбачає прямого збільшення бюджетів державних шкіл (тобто навіть потенційно не передбачає підвищення якості навчання). Оскільки податки, що збираються державою з батьків, витрачаються політиками і чиновниками, залежно від їхніх особистих пріоритетів, а не пріоритетів батьків і учнів державних шкіл. 

Чи можуть батьки учнів державних шкіл обирати для своїх дітей державні школи, виходячи зі своїх уподобань? Ні. Як правило, у них немає такої можливості. А часто можливість такого вибору прямо заборонена державою. Та й обирати-то, власне, нема з чого. Оскільки навчання в державних школах за визначенням уніфіковане. Тобто держава свідомо докладає максимум зусиль, щоб відмінностей між школами не було; щоб не було вибору в батьків, діти яких навчаються в державних школах.

Отже, що ми маємо в підсумку?

З одного боку, ми маємо концепцію небезкоштовних приватних шкіл. У результаті конкуренції система приватних шкіл має тенденцію до зниження цін, підвищення якості навчання, великого розмаїття, надання широкого вибору батькам учнів, відповідно до їхніх уподобань.

З іншого боку, ми маємо концепцію небезкоштовних державних шкіл, що передбачає свідоме недопущення конкуренції, гарантує постійне зростання цін, зниження якості навчання та відсутність різноманітності, позбавляє батьків учнів вибору, нехтуючи їхніми особистими вподобаннями.

Але чому тоді, незважаючи на потенційно нижчу вартість і вищу якість навчання, приватні школи сьогодні недоступні більшості населення? Вони недоступні більшості населення, бо держава примусово збирає з усіх плату за навчання в дорогих державних школах, позбавляючи більшість населення (перш за все, найбіднішу його частину) коштів і можливості навчати своїх дітей у більш якісних і більш дешевих (порівняно з державними) приватних школах.

P.S. Додатково до примусової оплати своїх "послуг" через оподаткування державні школи примушують батьків учнів ще й до прямої здачі грошей на різні потреби школи. Це робить, як ми щойно з'ясували, і без того дороге навчання в державних школах ще дорожчим.


🎓 Також не забувайте підписуватись на канал директора першого в Україні інституту Австрійської школи економіки.

More on Освіта in the online store