Free Economy Institute
info@freeeconomy.institute
Справжня децентралізація (не має меж)
Author Михаил Чернышев

У суспільному дискурсі популярною темою є децентралізація державної влади. Про децентралізацію говорять усі, кому не лінь. Говорять громадські активісти. Говорять опозиційні політики. Іноді про необхідність децентралізації - про необхідність передачі влади на рівень громад - говорять навіть самі представники державної влади.

Прихильники децентралізації впевнені, що люди краще знають свої потреби та проблеми. Центральна влада не може достовірно знати, чим живуть люди на місцях. Тож необхідно надати людям самим керувати своїм життям - самим задовольняти свої потреби і вирішувати свої проблеми. Необхідно дати людям свободу самим визначати, які проблеми їм слід розв'язувати, в якій послідовності та якими засобами.

З таким поглядом на життя неможливо сперечатися. Але ось що мені видається дивним. Усі, хто говорить про необхідність децентралізації влади, говорять про те, що людина має сама розпоряджатися своїм життям, сама його облаштовувати. Саме тому, кажуть вони, потрібна децентралізація.

Але одночасно з цим прихильники децентралізації категорично проти того, щоб дати свободу людині. Бо під децентралізацією вони розуміють просто передачу влади над людьми від одних до інших - від центрального "громадського" апарату до регіонального "громадського" апарату. Але тоді незрозуміло, до чого тут свобода людини і її особиста відповідальність за вирішення своїх проблем і задоволення своїх потреб.

Якщо ви дійсно вважаєте, що людина краще за будь-яку владу (неважливо, центральну або регіональну) знає, що їй потрібно, то дайте людині повну свободу, звільніть її від наглядачів і тих, хто керує її життям. Іншими словами, не повинно існувати жодної дискусії з приводу того, яким має бути розмір громади - мільйон, сто тисяч, десять тисяч, тисяча чи сто осіб. Справжня, істинна децентралізація - це сорок мільйонів громад, кожна з яких складається з однієї єдиної людини.

Можна заперечити, що в житті людини існує велика кількість різноманітних завдань, які людині не під силу вирішити самотужки. Ну і що? Ви ж самі кажете, що людина краще знає, що, як, навіщо, коли і з ким їй робити. Ось нехай і робить. Самостійність і незалежність людини не означає, що вона житиме відлюдником.

Навпаки, свобода від зовнішнього примусу дає їй можливість активно взаємодіяти з іншими людьми на добровільній і взаємовигідній основі. Така взаємодія може здійснюватися як у формі ринкового (комерційного) співробітництва, так і у формі добровільної участі в територіальних громадських організаціях і в різних організаціях, не прив'язаних до певної території.

Так, можливо, така добровільна взаємодія людей у результаті призведе до утворення громад у тому вигляді, як їх сьогодні бачать прихильники децентралізації. Тоді сьогоднішні прихильники децентралізації отримають те, що вони хочуть отримати - самоврядні, самодостатні, максимально ефективні громади. З тією єдиною відмінністю, що такі громади справді вирішуватимуть проблеми і завдання людей, бо інакше люди добровільно в такі громади не об'єднувалися б.

Саме тому - для того, щоб отримати громади правильного розміру і найвищої ефективності, децентралізацію державної влади необхідно проводити, не ставлячи на цьому шляху якихось штучних обмежень, - децентралізацію необхідно провести аж до окремої людини.

Хтось скаже, що тоді може вийти і так, що максимальна децентралізація державної влади - до рівня окремої людини - не призведе в подальшому до утворення таких громад, якими їх бачать сьогоднішні децентралізатори. Ну і що? У цьому теж не буде нічого поганого. Адже якщо люди об'єднаються якось по-іншому, значить, це щось інше вони вважатимуть для себе кращим рішенням, ніж те, що сьогоднішні децентралізатори називають громадами.

Сподіваюся, децентралізатори не бажають людям зла і не наполягатимуть на тому, щоб люди не об'єднувалися і не співпрацювали так, як хочуть самі люди, а замість цього "об'єднувалися" і "співпрацювали" так, як їм накажуть децентралізатори.

✔️Мораль: якщо пропонована вами децентралізація не передбачає свободи людини, не передбачає децентралізації влади до рівня людини, то вам не варто говорити про свободу і незалежність людини - говоріть просто про передачу влади над життями людей з одних рук в інші.


🎓 Також не забувайте підписуватись на канал директора першого в Україні інституту Австрійської школи економіки.

More on Политическая философия in the online store